Sociologai: karių nusikaltimai yra visuomenės atspindys

Viešai nuskambėjus, kad NATO karys įtariamas dalyvavęs apiplėšime būdamas neblaivus, sociologai sako, kad tai yra ne kas kita, kaip mūsų visuomenės atspindys.

Nusikalstamumo prevencijos Lietuvoje centro (NPLC) kriminologė Dr. Aušra Pocienė teigia, kad natūralu, jog kariams keliame gerokai aukštesnius reikalavimus nei eiliniams piliečiams. 

Tikimės, kad kariai yra kitokie, aukštesnės moralės, idealai ir pavyzdžiai mums. Tačiau realybė yra ta, kad jie yra tokie pat žmonės, kaip ir mes. Jie juk atėję iš tos pačios aplinkos ir visuomenės, kurioje gyvename. Natūralu, kad jie turi tokių pat problemų kaip ir mes, o ir žmogiškos nuodėmės jiems nesvetimos”, – sako Dr. A. Pocienė.

Jie gyvena ypatingai griežtu režimu, kuris jų kasdienybėje kelia daug streso ir įtampos. Griežta dienotvarkė, rikiuotės, labai ribota asmeninė erdvė ir sudėtingos užduotys – ilgainiui ne visi su tuo susidoroja. Todėl alkoholis ar kiti svaigalai gali tapti būdu atsipalaiduoti”, – sako p. A. Pocienė.

Komentuodama nusikaltimu įtariamo NATO kario atvejį, kriminologė taip pat įžvelgia, kad minimas nusižengęs leitenantas yra itin jaunas. Statistika rodo, kad tokio amžiaus vyrai apskritai dažniau padaro nusižengimus nei kiti. Dėl savo jaunystės, geros fizinės būklės jie yra aktyvesni ir linkę labiau rizikuoti, tad nuolat ieško iššūkių. O jei prie visa to dar prisideda ir alkoholis, prarandama socialinė kontrolė ir asmuo tiesiog lengviau nebepaiso normų. Panašu, kad šiuo atveju tai ir galėjo nutikti”, – teigia NPLC ekspertė.

Įdomu tai, pasak Dr. A. Pocienės, kad specialistai, dirbantys su jaunais kariais teigia, jog būtent tie „aktyvuoliai“, kurie dėl savo ūmaus būdo (dažniausiai ne dėl piktų tikslų) įsivelia į kokius nors nusižengimus, galėtų būti geriausi kariai. Dažniausiai tai labai charizmatiškos, aktyvios, entuziastingos asmenybės. Jie, jei kariuomenės disciplina sugeba jų energiją nukreipti tinkama linkme, tampa geriausiais kariais. Kariuomenėje taip pat sakoma, jog tinkamas psichologinis pasirengimas yra gerokai svarbesnis už kitus kariui keliamus reikalavimus – lyderystę, gebėjimą veikti ir kt. Todėl šiuo atveju labai svarbus yra nuolatinis psichologų darbas kariuomenėje”, – sako pašnekovė.

Primename, kad sekmadienio naktį Vilniuje sulaikytas Norvegijos karys, jis įtariamas dalyvavęs plėšime. Policijos departamento pranešime teigiama, kad sostinės Vilniaus gatvėje penki nepažįstami asmenys, atimdami galimybę priešintis, iš 1983 metų gimimo vyro pagrobė du mobiliojo ryšio telefonus bei 1000 eurų. Incidente dalyvavo ir buvo sulaikytas tarptautiniame NATO batalione tarnaujantis karys iš Norvegijos. Policija aiškinasi įvykio aplinkybes.