Nusikalstamumo prevencijos modelis „VORATINKLIS”
Pritaikytas „Lietuva Statoil” degalinėse
 

2001 m. gegužės 15 d. Vilniaus miesto Vyriauvoratinklissiasis policijos komisariatas (VPK), Nusikalstamumo prevencijos Lietuvoje centras (NPLC) ir bendrovė “Lietuva Statoil” pristatė projektą “Voratinklis”. Projekto tikslas – nusikalstamumo prevencija Vilniaus mieste: tokių nusikaltimų kaip degalų vagystės, vagystės iš parduotuvės, sukčiavimas, panaudojant vogtas arba suklastotas banko korteles, apiplėšimai, prekyba narkotinėmis medžiagomis ir jų vartojimas degalinių teritorijose ir pan.
Pirmajame etape “Voratinklis” bus vykdomas 10-yje “Lietuva Statoil” degalinių Vilniaus mieste. Projekto įgyvendinimui pasirinkta “Bitės GSM” paslauga “GSM Pro”, leidžianti išnaudoti visas mobiliojo ryšio galimybes bei sukurti grupinį ryšį. Kasdieniniame darbe ši paslauga suteiks visas GSM mobiliojo ryšio galimybes, o įvykus incidentui ar nusikaltimui ji leis vienu metu inicijuoti ryšį su kitomis degalinėmis. Neretai tie patys nusikaltėliai, padarę nusikaltimus vienoje degalinėje, vėliau važiuoja į kitas to paties miesto degalines. Todėl galimybė apie įvykusį nusikaltimą iš karto pranešti visoms miesto degalinėms yra labai svarbi – kitų degalinių darbuotojai, gavę šią informaciją, galės pasiruošti “netikėtiems svečiams” ir nebus užklupti iš netyčių.

Be to, grupinius pranešimus girdės ir Vilniaus miesto VPK – gavus svarbios informacijos, ji bus VPK perdavimo kanalais persiųsta visoms policijos pajėgoms tuo metu dirbančioms Vilniaus mieste. Tai leis greičiau reaguoti į incidentus ir imtis atitinkamų priemonių.

“Pigiau yra investuoti į saugumą ir prevenciją, negu dirbti “gaisrų gesinimo principu”, – sakė “Lietuva Statoil” saugos departamento vadovas Audrius Šapola, – pavyzdžiai Vakarų Europoje bei kitose pasaulio šalyse rodo, kad susirūpinti saugumu verta, kai nusikalstamumas dar nėra smarkiai išsikerojęs”. Pasak A.Šapolos, vien todėl, kad “Lietuva Statoil” ypatingą dėmesį skiria saugumui užtikrinti, šio tinklo degalinėse Vilniaus mieste smarkiai sumažėjo bandymų nuvažiuoti nesusimokėjus už degalus ir įvairių kitų nusikaltimų. Pavyzdžiui, pirmąjį šių metų ketvirtį degalų vagysčių “Lietuva Statoil” degalinėse Vilniuje sumažėjo daugiau nei tris kartus, palyginti su 2000 metų I-uoju ketvirčiu. Tikimasi, kad projektas “Voratinklis” duos dar geresnių rezultatų.

“Voratinklis” savo esme yra situacinės nusikalstamumo prevencijos iniciatyva ir, ko gero, viena efektyviausių priemonių prieš degalinėse arba panašiose vietose padaromus nusikaltimus”, – sakė Nusikalstamumo prevencijos Lietuvoje centro direktorius Andrejus Piliavecas. Be to, pasak A.Piliaveco, šis projektas svarbus ir miesto saugumui: “labai svarbu, kad į nusikalstamumo kontrolės ir prevencijos procesą įsitrauktų ir verslo sektorius, nes būtent verslas yra visuomenės vystymosi varomoji jėga”.

Kuriant ir diegiant projektą “Voratinklis”, buvo konsultuotasi su radijo ryšio specialistu policijos pareigūnu Martin Wright iš Didžiosios Britanijos West Midlands Vyriausiojo policijos komisariato. M.Wright dalyvavo kuriant panašius projektus Didžiojoje Britanijoje ir Ukrainoje. “Tikiuosi, kad Didžiosios Britanijos patirtis bus naudinga ir Vilniaus miestui, kad tai padės efektyviau dirbti nusikalstamumo prevencijos srityje”, – sakė M.Wright. Lankydamasis Lietuvoje M.Wright ne tik bendravo su “Voratinklio” iniciatoriais, bet ir skaitė paskaitas Lietuvos policijos atstovams seminare “Nusikalstamumo prevencijos praktika Didžiojoje Britanijoje. Tendencijos Lietuvoje”, lankėsi Nusikalstamumo prevencijos centre, susitiko su Vilniaus miesto savivaldybės atstovais, lankėsi “Lietuva Statoil” degalinėse.